Płatne i darmowe programy antywirusowe dla firm, blokowanie dostępu do Internetu, filtrowanie stron www, zabezpieczenia przeciw ransomware, phishing, malware.Który program antywirusowy wybrać do firmy?

Najgorsze co może spotkać firmę od strony informatycznej to utrata danych firmowych. Całkiem niedawno, za sprawą ransomware Petya (notPetya) i WannaCry, dane po zaszyfowaniu plików straciło wiele firm, w tym kilka dużych światowych koncernów. Pokazuje to, że nie tylko małe i średnie firmy, ale także duże i bogate mają problemy z wyborem programów bezpieczeństwa IT, w szczególności programów antywirusowych. Programy antywirusowe przezanczone dla firm muszą posiadać centralną konsolę do obsługi i monitorowania stanu bezpieczeństwa wszystkich komputerów i urządzeń mobilnych. Niemal każdy producent antywirusów posiada system z konsolą do zarządzania klientami AV, więc zadanie wyboru najlepszego antywirusa do firmy nie jest zadaniem łatwym. Wybraliśmy pakiety wyróżniające się najlepszym poziomem ochrony przed zagrożeniami internetowymi także typu ransomware i phishing, który został poparty w wielu testach programów antywirusowych. Jednocześnie wybrane programy posiadają największe możliwości konfiguracji bezpieczeństwa w zakresie zapór sieciowych firewall, blokowania lub zezwalania wybranym aplikacjom dostępu do Internetu, filtowania dostępu do niepożądanych stron internetowych przez pracowników, uruchamiania podejrzanych plików w bezpieczny sposób tzw. sandbox, dostępu użytkowników do urządzeń zewnętrznych np. pendrive, dyski USB. Biorąc pod uwagę dużą różnorodność sprzętu używanego w firmach, istotnym jest, aby wybrany antywirus miał możliwie najmniejsze zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe, takie jak obciążenie procesora, zużycie pamięci RAM oraz jak najmniej spowalniał pracę na komputerze.


Wyniki AV-TEST sierpień 2019 "Najlepszy antywirus dla firm dla systemu Windows"

Program antywirusowy dla firm Wykrywanie najnowszych wirusów Spowolnienie stron internetowych Spowolnienie uruchamiania programów
F-Secure Protection Service Business 19 100% 6% 7%
Eset Endpoint Security 7.1 100% 18% 8%
Bitdefender Endpoint Security 6.6 100% 18% 7%
Symantec Endpoint Protection 14.2 100% 11% 22%
Kaspersky Endpoint Security 11.1 100% 17% 8%

F-Secure Protection Service for Business

Rozwijany w Polsce produkt firmy F-Secure to nie tylko antywirus, ale cały system bezpieczeństwa komputerów, serwerów i smartfonów, który posiada jedną konsolę do zarządzania bezpieczeństwem IT w firmie. Największymi zaletami programu antywirusowego F-Secure są duże możliwości konfiguracji bezpieczeństwa komputerów, ochrona antyransomware oraz zapewnienie całkowitej aktualizacji systemów operacyjnych i aplikacji. F-Secure zapewnia kontrolę urządzeń komputera i blokowanie dostępu do zewnętrznych pamięci masowych, blokowanie wybranych kategorii stron internetowych, blokowanie stron o złej reputacji, zabronienia użytkownikom zmian w konfiguracji antywirusa oraz wybór aplikacji, które użytkownik może uruchomić na komputerze.

Webroot Secure Anywhere Business Endpoint Protection

Amerykańska firma Webroot Software Inc. specjalizuje się w tworzeniu specjalistycznego oprogramowania z dziedziny bezpieczeństwa informatycznego, z którego korzysta ponad 30 milionów użytkowników w 25 tysiącach firm. Webroot Secure Anywhere nie jest tradycyjnym programem antywirusowym, ponieważ wykorzystuje innowacyjną technologię skanowania hashy plików, a nie sygnatur. Hash (cyfrowa sygnatura) nowego pliku pobieranego na komputer, który jest chroniony przez antywirus Webroot zostaje porównany w bazie danych hashy umieszczonej w chmurze producenta tzw. Cloud Predictive Intelligence. Jeżeli hash pliku istnieje w bazie to plik jest uznany za bezpieczny lub natychmiast blokowany jako zagrożenie. Jeżeli w bazie hashy nie ma informacji o tym pliku to jest on przysyłany do piaskownicy (ang. sandbox), gdzie zostaje bezpiecznie uruchomiony i poddany proaktywnej, behawioralnej technice rozpoznawania zagrożeń. Dzięki tej technice, Webroot sprawdza czy plik wykonuje czynności podobne do znanych zagrożeń i ataków. Jeżeli tak to jest natychmiast blokowany i umieszczony w bazie hashy jako zagrożenie. Ten sposób działania zapewnia Webroot-owi błyskawiczne skanowanie antywirusowe i najmniejsze zużycie pamięci RAM komputera. Łatwe zarządzanie antywirusem i zaporą sieciową firewall odbywa się za pomocą serwera producenta umieszczonego w chmurze i dostępnego z poziomu przeglądarki internetowej.

Acronis Ransomware Protection

"Acronis Ransomware Protection" to darmowa aplikacja, która nadzoruje uruchomione procesy systemu Windows 7, 8, 10 w celu wykrycia niebezpiecznych zachowań, typowych dla zagrożeń ransomware. Acronis także udostępnia bezpłatnie 5GB w chmurze, w celu automatycznego wykonania kopii zapasowych plików co 15 minut. https://www.acronis.com/en-us/personal/free-data-protection/

Windows Defender

W każdej wersji systemu operacyjnego Windows 10 znajduje się domyślnie uruchomiony program antywirusowy Windows Defender, który posiada funkcję ochrony wybranych folderów przed złośliwym oprogramowaniem typu Ransomware czyli zagrożeniom wymuszającym okup za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych danych. Aby chronić nasze dane przechodzimy do "Windows Defender Security Center" i wybieramy pozycję "Ochrona przed wirusami i zagrożeniami", następnie po prawej stronie musimy odnaleźć sekcję "Ochrona przed oprogramowaniem wymuszającym okup" i klikamy link "Chronione foldery", gdzie znakiem plusa dodajemy katalogi.

powrót na góry strony

RONAG IT - usługi informatyczne
Warszawa Wola / Bemowo
lp.moc.ganor@oruib
tel. 22 299 45 07

Copyright © RONAG IT 2008 - 2020
*** 12 lat działalności na rynku IT ***
Kopiowanie treści serwisu zabronione
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone

Bezpieczeństwo informatyczne
Outsourcing IT - kompleksowa obsługa
Administracja serwerami i systemami ERP
Opieka informatyczna małych i średnich firm