Płatne i darmowe programy antywirusowe dla firm, blokowanie dostępu do Internetu, filtrowanie stron www, zabezpieczenia przeciw ransomware, phishing, malware.Który program antywirusowy wybrać do firmy?

Najgorsze co może spotkać firmę od strony informatycznej to utrata danych firmowych. Całkiem niedawno, za sprawą ransoware Petya (notPetya) i WannaCry, dane po zaszyfowaniu plików straciło wiele firm, w tym kilka dużych światowych koncernów. Pokazuje to, że nie tylko małe i średnie firmy, ale także duże i bogate mają problemy z wyborem programów bezpieczeństwa IT, w szczególności programów antywirusowych. Programy antywirusowe przezanczone dla firm muszą posiadać centralną konsolę do obsługi i monitorowania stanu bezpieczeństwa wszystkich komputerów i urządzeń mobilnych. Niemal każdy producent antywirusów posiada system z konsolą do zarządzania klientami AV, więc zadanie wyboru najlepszego antywirusa do firmy nie jest zadaniem łatwym. Wybraliśmy pakiety wyróżniające się najlepszym poziomem ochrony przed zagrożeniami internetowymi także typu ransomware i phishing, który został poparty w wielu testach programów antywirusowych. Jednocześnie wybrane programy posiadają największe możliwości konfiguracji bezpieczeństwa w zakresie zapór sieciowych firewall, blokowania lub zezwalania wybranym aplikacjom dostępu do Internetu, filtowania dostępu do niepożądanych stron internetowych przez pracowników, uruchamiania podejrzanych plików w bezpieczny sposób tzw. sandbox, dostępu użytkowników do urządzeń zewnętrznych np. pendrive, dyski USB. Biorąc pod uwagę dużą różnorodność sprzętu używanego w firmach wybieraliśmy tylko antywirusy o najmniejszym zapotrzebowaniu na zasoby sprzętowe, takie jak obciążenie procesora i zużycie pamięci, a także szybkość skanowania plików. Te same właściwości staraliśmy się także znaleźć wśród programów darmowych dla firm i poniżej przedstawiamy wyniki tych poszukiwań.

Webroot Secure Anywhere Business – Endpoint Protection

Amerykańska firma Webroot Software Inc. specjalizuje się w tworzeniu specjalistycznego oprogramowania z dziedziny bezpieczeństwa informatycznego, z którego korzysta ponad 30 milionów użytkowników w 25 tysiącach firm. Webroot Secure Anywhere nie jest tradycyjnym programem antywirusowym, ponieważ wykorzystuje innowacyjną technologię skanowania hashy plików, a nie sygnatur. Hash (cyfrowa sygnatura) nowego pliku pobieranego na komputer, który jest chroniony przez antywirus Webroot zostaje porównany w bazie danych hashy umieszczonej w chmurze producenta tzw. Cloud Predictive Intelligence. Jeżeli hash pliku istnieje w bazie to plik jest uznany za bezpieczny lub natychmiast blokowany jako zagrożenie. Jeżeli w bazie hashy nie ma informacji o tym pliku to jest on przysyłany do piaskownicy (ang. sandbox), gdzie zostaje bezpiecznie uruchomiony i poddany proaktywnej, behawioralnej technice rozpoznawania zagrożeń. Dzięki tej technice, Webroot sprawdza czy plik wykonuje czynności podobne do znanych zagrożeń i ataków. Jeżeli tak to jest natychmiast blokowany i umieszczony w bazie hashy jako zagrożenie. Ten sposób działania zapewnia Webroot-owi błyskawiczne skanowanie antywirusowe i najmniejsze zużycie pamięci RAM komputera. Łatwe zarządzanie antywirusem i zaporą sieciową firewall odbywa się za pomocą serwera producenta umieszczonego w chmurze i dostępnego z poziomu przeglądarki internetowej.

Acronis Ransoware Protection

"Acronis Ransoware Protection" to darmowa aplikacja, która nadzoruje uruchomione procesy systemu Windows 7, 8, 10 w celu wykrycia niebezpiecznych zachowań, typowych dla zagrożeń ransomware. Acronis także udostępnia bezpłatnie 5GB w chmurze, w celu automatycznego wykonania kopii zapasowych plików co 15 minut. https://www.acronis.com/en-us/personal/free-data-protection/

Windows Defender

W każdej wersji systemu operacyjnego Windows 10 znajduje się domyślnie uruchomiony program antywirusowy Windows Defender, który posiada funkcję ochrony wybranych folderów przed złośliwym oprogramowaniem typu Ransomware czyli zagrożeniom wymuszającym okup za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych danych. Aby chronić nasze dane przechodzimy do "Windows Defender Security Center" i wybieramy pozycję "Ochrona przed wirusami i zagrożeniami", następnie po prawej stronie musimy odnaleźć sekcję "Ochrona przed oprogramowaniem wymuszającym okup" i klikamy link "Chronione foldery", gdzie znakiem plusa dodajemy katalogi.

powrót na góry strony

RONAG IT - usługi informatyczne
Warszawa Wola / Bemowo
lp.moc.ganor@oruib
tel. 22 299 45 07

Copyright © RONAG IT 2008 - 2019
*** 11 lat działalności na rynku IT ***
Kopiowanie treści serwisu zabronione
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone

Bezpieczeństwo informatyczne
Outsourcing IT - kompleksowa obsługa
Administracja serwerami i systemami ERP
Opieka informatyczna małych i średnich firm