Rozwiązania informatyczne dla firm - serwery fizyczne, wirtualne i VPS, serwery domeny Windows Active Directory, serwery Linux, serwery NAS, serwery baz danych.Jaki serwer i system operacyjny wybrać do firmy?

Serwer jest urządzeniem dostarczającym wybrane usługi użytkownikom np. serwer plików, drukarek, faksów, terminali - zdalnego dostępu, usług katalogowych AD - Active Directory, DHCP, DNS, WSUS, WINS, WEB, aplikacji biznesowych itp. Serwerem może być nie tylko wydajny, duży i drogi komputer, ale także tani serwer typu NAS, który także będzie potrafił zabezpieczyć dane, nie tylko małej, ale także średniej firmy oraz udostępnić wiele usług sieciowych. Im ważniejsze dane dla funkcjonowania firmy utrzymuje serwer tym większe możliwości zabezpieczania tych danych powinien posiadać.

Serwery NAS (Network Attached Storage)

Serwery NAS są znakomitym rozwiązaniem dla małych i średnich firm potrzebujących podstawowych usług sieciowych takich jak udostępnianie plików i drukarek, serwisów DHCP i DNS, zdalnego dostępu, a nawet pracy w chmurze internetowej. Sprzętowe rozwiązania tych serwerów są ograniczone, ale wiele z nich umożliwia instalację dwóch dysków twardych w macierzy RAID1 lub przynajmniej trzech dysków w matrycy RAID5 jako zabezpieczenie przed awarią sprzętową jednego z nich. Serwery NAS pracują pod kontrolą systemu operacyjego LINUX, ukrytego przez producenta serwera NAS pod interefjsem graficznym, dostępnym z przeglądarki internetowej, który ma jak najbardziej uprościć i ułatwić konfigurację serwera nawet przez osoby nie będące zawodowymi informatykami. Dużą zaletą tych serwerów jest uproszczona obsługa, ale wadą są małe możliwości rozbudowy sprzętowej oraz brak możliwości instalacji aplikacji biznesowych, programów do obsługi firm i baz danych. Serwery NAS najczęściej są wykorzystywane jako pamięć masowa do wykonywania kopii zapasowych tzw. backup, synchronizacji plików i archiwizacji danych. NAS-y mogą też być używane jako serwer do uruchamiania maszyn wirtualnych, co pozwoli uruchomić serwer Windows z serwerem MS SQL Express, ale to rozwiązanie raczej dla małych firm bez dużych wymagań wydajnościowych. Najlepsi producenci serwerów NAS to QNAP i SYNOLOGY.

Serwery klasy PC (architektura x86 i x86-64)

Serwer jest zazwyczaj droższą wersją zwykłego komputera stacjonarnego. Droższą dlatego, że został wyposażony w dodatkowe moduły sprzętowe zwiększające jego wydajność, bezpieczeństwo danych utrzymywanych na serwerze oraz elektronikę zwiększającą szansę na dłuższą bezawaryjną pracę lub umożliwiającą zdalną łączność z serwerem. Markowych producentów serwerów jest do wyboru w Polsce przynajmniej kilku: Acer, DELL, HP, IBM, Lenovo, Fujitsu. Każdy z tych producentów stosuje bardzo podobne rozwiązania sprzętowe i programowe w swoich serwerach, więc decydującym czynnikiem przy jego wyborze będzie aktualna dostępność i cena serwera oraz opcji. Zakres cenowy serwerów jest bardzo duży od 2000zł netto do 50.000zł netto i więcej, dlatego bardzo ważny jest rozsądny wybór konfiguracji sprzętowej oraz analiza danych technicznych.

Konfiguracja sprzętowa serwera klasy PC

Konfiguracja sprzętowa serwera powinna być ściśle uzależniona od aplikacji i usług uruchamianych na nim oraz od wymaganego poziomu bezpieczeństwa danych i dostępności dla użytkowników. Ilość rdzeni procesora, częstotliwość jego pracy, wydajność dysków twardych oraz wielkość pamięci RAM decydują o szybkości pracy aplikacji i baz danych uruchomionych na serwerze. Firmy często przesadzają w tych parametrach kupując drogie serwery o dużej wydajności sprzętowej do aplikacji, które zupełnie ich nie wykorzystują np. MS SQL Server Express. Także producenci oprogramowania biznesowego często wprowadzają swoich Klientów w błąd twierdząc, że serwer musi posiadać drogie i wydajne podzespoły aby aplikacja mogła pracować szybko. W ten sposób starają się maskować niedoskonałości swoich programów i przestarzałe technologie programistyczne, które nie potrafią wykorzystać nowoczesnych rozwiązań sprzętowych serwerów np. wielordzeniowości. Najlepszym sposobem na weryfikację potrzeb wydajnościowych serwera są testy programu na zwykłym stacjonarnym komputerze i sprawdzanie, które zasoby serwera są najbardziej obciążane. Często okazuje się, że to nie serwer jest przyczyną słabej wydajności pracy programu, ale jego konfiguracja lub słaba wydajność komputera klienckiego. Poza wydajnością, jednym z ważniejszych rozwiązań sprzętowych serwera jest zabezpieczenie danych znajdujących się na dyskach w przypadku awarii jednego z nich. W tym celu serwery wykorzystują technologię RAID, która umożliwia nadmiarowy zapis danych na dodatkowym dysku (RAID1, RAID10) lub wszystkich zainstalowanych dyskach (RAID5, RAID6), aby można było automatycznie odtworzyć je na nowy dysk zaraz po wymianie uszkodzonego. Kontrolery RAID posiadają także własną pamięć typu "cache" w celu przyspieszenia operacji odczytu i zapisu, więc należy sprawdzić czy jest ona zabezpieczona podtrzymywaniem zasilania z baterii w razie nagłego zaniku prądu do serwera. W przeciwnym wypadku możemy utracić część danych znajdujących się w pamięci w momencie awarii zasilania. Wybór rodzaju macierzy RAID jest istotny dla szybkości pracy niektórych aplikacji i baz danych, więc przed wyborem należy dowiedzieć się od producenta o preferowany przez niego system RAID. Firmy, które nie mogą sobie pozwolić na przestoje w pracy serwera powinny zwrócić uwagę na możliwość wymiany niektórych jego podzespołów bez potrzeby wyłączania serwera oraz możliwość dublowania podzespołów.Do nadmiarowych podzespołów, z możliwością ich wymiany w trakcie pracy serwera, mogą należeć dyski twarde, zasilacze, karty sieciowe, a nawet moduły pamięci RAM.

Jaki wybrać system operacyjny dla serwera, Windows czy Linux?

Bezpłatne systemy operacyjne dla serwerów opierają się na jądrze Linuxa. Jednym z najlepszych wyborów wśród darmowych systemów do serwerów jest CentOS, który jest niemal dokładnym odpowiednikiem płatnej wersji Red Hat Enterprise Linux (RHEL), ale pozbawionym pomocy technicznej. System Linux jest idealny jako serwer usług internetowych takich jak WEB, DNS, PROXY, ale potrafi także obsługiwać użytkowników komputerów z systemem MS Windows przez udostępnianie plików i drukarek oraz baz danych. Coraz częściej oprogramowanie do obsługi firm jest dostępne także w wersji na systemy Linux. Dla firm posiadających niemal wszystkie komputery z systemem MS Windows, naturalnym wyborem będzie serwer z takim systemem operacyjnym. Dla małych firm najlepszym i najtańszym wyborem jest Microsoft Windows Server Foundation lub Windows Server 2016 Essentials, ale częstym błędem popełnianym przez informatyków jest nieuruchamianie usług katalogowych Active Directory na tym systemie ponieważ wychodzą z założenia, że mała firma nie potrzebuje takiej funkcjonalności.

Jaki producent serwera DELL, HP, Lenovo czy Fujitsu?

Dla małych firm nie ma to większego znaczenia, bo każdy producent dba o wysoką niezawodność swoich serwerów. Dużo ważniejsza jest oferowana gwarancja producenta dla danego modelu serwera, nie tylko długość jej trwania, ale przede wszystkim sposób jej realizacji. W przypadku awarii podstawowego dla firmy serwera nie ma czasu na wysyłanie go do serwisu, to serwis musi przyjechać na miejsce i wymienić uszkodzone podzespoły serwera.

Zakup serwera czy dzierżawa serwera dedykowanego lub VPS (Virtual Private Server)?

Zaletą dzierżawienia serwera jest na pewno brak potrzeby znalezienia miejsca w firmie, ale w zasadzie dotyczy to firm opierających się tylko na sieciach bezprzewodowych WIFI. Jeżeli firma posiada już sieć teleinformatyczną to posiada zapewne przełącznik i router do Internetu umieszczony w szafie Rack, która może także być miejscem dla własnego serwera i zasilacza awaryjnego UPS. Drugą zaletą dzierżawienia serwerów jest natychmiastowa pomoc techniczna w razie problemów z serwerem, ale ta pomoc dotyczy problemów sprzętowych, które występują bardzo rzadko i zazwyczaj sprowadzają się do ponownego uruchomienia serwera (restart). Problemy konfiguracyjne są zazwyczaj dodatkowo płatne i to znacznie drożej niż ceny rynkowe małych firm informatycznych. Wadą serwerów zlokalizowanych poza siedzibą firmy może być szybkość i stabilność działania łącza internetowego, która może powodować wolniejsze działanie aplikacji oraz brak dostępu do danych w przypadku awarii łącza. Jeżeli serwer ma być podstawowym serwerem dla pracowników, czyli serwerem plików, drukarek, uwierzytelniania użytkowników (Active Directory), aplikacji firmowych i baz danych to jego zakup jest na pewno bardziej opłacalny finansowo ze względu na jego długoletnią pracę w firmie. Łatwo to wyliczyć biorąc cenę dzierżawy najtańszego serwera w jednej z popularnych firm hostingowych, która wynosi ponad 300zł miesięcznie za serwer o wartości ok. 3000zł, czyli zwrot nastąpi po 10 miesiącach. Oczywiście do tego należy doliczyć ceny prądu, zasilania awyryjnego, pomocy technicznej oraz dodatkowego miejsca na kopie zapasowe, ale są to niewielkie koszty więc także spłacą się w ciągu kilku miesięcy. Jeżeli firma zdecyduje się na  zakup własnego serwera to ważny jest prawidłowy wybór jego parametrów technicznych, bo w przeciwieństwie do serwera wynajętego pewne parametry takie jak procesor, pamięć RAM, pojemność dyskowa mogą nie dać się tanio zmienić.

powrót na góry strony

RONAG IT - usługi informatyczne
Warszawa Wola / Bemowo
lp.moc.ganor@oruib
tel. 22 299 45 07

Copyright © RONAG IT 2008 - 2019
*** 11 lat działalności na rynku IT ***
Kopiowanie treści serwisu zabronione
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone

Bezpieczeństwo informatyczne
Outsourcing IT - kompleksowa obsługa
Administracja serwerami i systemami ERP
Opieka informatyczna małych i średnich firm